Bobslejowa czwórka ze studentem Łukaszem Miedzikiem i Arnoldem Zdebiak (AZS AWFiS Gdańsk) jedzie na Igrzyska !

25.01.2018

Nasza bobslejowa czwórka ze studentem Łukaszem Miedzikiem i Arnoldem Zdebiak (AZS AWFiS Gdańsk) pojedzie na XXIII Igrzyska Olimpijskie- PyeongChang 2018.Po ciężkim i burzliwym sezonie udało nam się uzyskać kwalifikację olimpijską przyznaną przez Międzynarodową Federację Bobslei i Skeletonu. Dzisiaj Sztab Olimpijski zatwierdził skład naszej reprezentacji, jutro oficjalne głosowanie zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego wydaje się być formalnością.

Niesamowite emocje do ostatniego dnia dostarczała nam nasza bobslejowa czwórka. Losy jej wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie ważyły się do ostatniej chwili. Nie na darmo zwana jest królewską konkurencją. Wymaga niesamowitej dyscypliny, synchronizacji i pracy zespołowej. Nasza młoda doświadczeniem drużyna budowana początkowo przez Andrzeja Żyłę, a od niespełna dwóch lat przez łotewskiego trenera Janisa Mininsa osiągnęła w bardzo krótkim czasie to co wielu się nie udało w całej swojej sportowej karierze. Po czterech latach budowania załogi od podstaw, osiągnęliśmy poziom sportowy kwalifikujący do wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie. W większości dyscyplin, dla większości zawodników to nieosiągalne nawet po dziesięciu latach treningów. Warto dodać, że dopiero miesiąc temu udało nam się kupić nowego bobsleja dla czwórki i od razu nasza załoga dwa razy wywalczyła finałowe miejsca w rywalizacji Pucharu Świata w sezonie olimpijskim. To pokazuje, że potencjał jest. Gonimy świat, urywając kolejne setne… sprzętem, przygotowaniem fizycznym i technicznym zawodników, doświadczeniem pilota.
Ostateczny skład czwórki olimpijskiej to: Mateusz Luty (KU AZS UMCS Lublin), Grzegorz Kossakowski (KS AZS UMCS Lublin), Łukasz Miedzik (WKS Flota Gdynia), Arnold Zdebiak (AZS AWFiS Gdańsk).

Dyscyplina: Bobsleje

Konkurencja: czwórki

Data urodzenia: 11.05.1993

Trener: Janis Minins (Łotwa)

Najważniejsze sukcesy:

  • 2017 – Puchar Europy w Lillehammer – dwójki– 21. miejsce
  • 2018 – Puchar Świata w Altenbergu– czwórki  – 18. miejsce
Do olimpijskiej czwórki zostali zakwalifikowani: pilot Luty oraz Łukasz Miedzik - student AWFiS (Flota Gdynia), Artur Zdebiak (AZS AWFiS Gdańsk) i Grzegorz Kossakowski (KU AZS UMCS Lublin).

 

Wróć