Studenci AWFiS chcą do Legii Akademickiej

13.12.2017

Pokaz drużyny piechoty, symulator Śnieżnik z dwoma stanowiskami ogniowymi i sprzęt wojskowy – to tylko część atrakcji, które towarzyszyły prezentacji pilotażowego programu MON „Legia Akademicka” w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

W dniu 12 grudnia 2017 roku w Sali Kongresowej odbył się wykład inauguracyjny pilotażowego programu „Legia Akademicka” – ochotniczego szkolenia wojskowego dla studentów. O specyfice projektu, możliwościach dołączenia i korzyściach, wynikających z przystąpienia do LA opowiadał naszym studentom doradca Ministra Obrony Narodowej Grzegorz Matyasik oraz płk Remigiusz Żuchowski.

 Zainteresowanych nie zabrakło, bo do programu w AWFiS przystąpić chce aż 75 osób. Pierwszy zajęcia w ramach Legii Akademickiej ruszają już w styczniu 2018 roku.

 - Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, decyzją Kolegium Rektorskiego i uchwałą Senatu AWFiS, przystąpiła do pilotażowego projektu Legia Akademicka – powiedział Rektor AWFiS, prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska – Nasi studenci wielokrotnie wiążą swoją przyszłość ze służbami mundurowymi, poza tym są doskonale przygotowani pod względem fizycznym, postanowiliśmy więc umożliwić im dodatkową ścieżkę rozwoju w postaci możliwości szkolenia w ramach Legii Akademickiej. W naszej uczelni zapisało się 75 osób, czego połowa to kobiety. Jeśli projekt ten będzie kontynuowany, będziemy brać w nim udział.

- Legia Akademicka to projekt skierowany do studentów, którzy w ramach swoich codziennych zajęć mogą uczestniczyć w szkoleniu teoretycznym, by potem, w wakacje odbyć dwudziestojednodniowe szkolenie na poligonie – mówi Pułkownik Remigiusz Żuchowski. - Legia Akademicka to szansa nie tylko na rozpoczęcie kariery w polskiej armii, ale przede wszystkim możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia i niecodziennego wpisu do CV. Uczymy m.in. taktyki i przywództwa, a to  przecież niezwykle cenne umiejętności na rynku pracy – podsumowuje Pułkownik Żuchowski.

Zdjęcie użytkownika Beata Zarach.

Legia Akademicka to pilotażowy program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów uruchomiony w 2017 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Program składa się z części teoretycznej, trwającej 30 godzin lekcyjnych w formie wykładów oraz części praktycznej na poligonie trwającej 21 dni (szkolenie podstawowe), 42 dni (szkolenie podoficerskie).

Legia Akademicka skupia się na uzupełnieniu rezerw sił zbrojnych oraz budowaniu zaangażowania proobronnego społeczeństwa. Do tej pory zostało utworzonych ponad 130 grup, w których znalazło się ponad 4 tys. studentów-ochotników. Na 98 uczelni państwowych i wojskowych, w programie bierze udział aż 60 z nich.

Więcej informacji na temat Legii Akademickiej znajduje się na www.legiaakademicka.mil.pl oraz facebook.com/LegiaAkademickaMON.

Galeria zdjęć - fot. Beata Zarach

 

Wróć